Faculty and Staff of AMA, with their last year of service to AMA:

Eric Adamson, Low School / Coach – 1970
J. L. Alexander, Military Department – 1930
J. L. Alexander, Post Surgeon – 1930
Laura Alexander, Cook – 1975
Mowbray Allan, ROTC Instructor – 1959
Mowbray Allan, English / Latin / Math, Swimming Coach – 1959
A. C. Allen, Faculty – 1906
David Allen, Faculty – 1983
R. Mowbray Allen, Latin / History – 1945
Samuel Allen, Commercial Course – 1886
W. H. Allen, Faculty – 1897
James A Allison, Chaplain / Bible – 1959
W. D. Altman, Lower School / Coach – 1937
Marcus E Anderson, S.A.I. – 1984
Ted Anderson, English / Coach – 1948
Paul Andrews, Government / Latin / Asian History – 1975
Richard Andrews, Math – 1972
Alfredo Arnaldo, Spanish – 1949
B. G. Ashby, Faculty – 1919
B. G. Ashby, Matron – 1920
A. C. Atkisson, Music – 1906
Steven Baird, English – 1973
H. S. Baker, English / Latin / Math – 1920
Clinton Bales, Latin / English / History – 1952
M. Barden, Language – 1972
Don Barger, ROTC Instructor – 1974
Terry Barkley, Faculty/Cpt: Physical Education / Drivers Education /  Band – 1983
Warren Barnwell, Spanish, Languages – 1920
Burnley F. Beard, Science / English – 1913
E. C. Bell, Faculty – 1918
R. P. Bell, Surgeon – 1946
Catherine Berry, PX – 1976
Wayne L. Berry, Faculty – 1980
Walter E. Bevens, History – 1968
Arthur A. Blackburn, PMS&T – 1947
Bill Blakey, PX – 1977
Mrs. Bill Blakey, PX – 1977
Roy Blankenship, Lower School – 1960
Albert S Bolling, Faculty – 1903
R. W. Bomberger, Spanish Language – 1948
Miner W. Bonwell, PMS&T – 1935
H. K. Bowen, Language – 1921
Douglas Bowman, Language – 1981
John A. Bradford, English / Astronomy / Physics – 1969
Mrs. John A. Bradford, Secretary – 1969
Hyre C. Brake, Latin – 1947
Donald Brazell, ROTC Instructor – 1981
Donald W. Brenneman, ROTC – 1947
Mrs. Donald W. Brenneman, Nurse – 1947
Donald Brigg, Spanish – 1962
Thomas Mar Brinkley, PMS&T – 1934
Wayne Brinkley, Faculty – 1979
George M. Brooke, English – 1942
Edward Brooks, ROTC Instructor – 1964
C. Ashby Brown, Languages – 1926
E. Dale Brown, Grade 5/ Health – 1973
G. L. Brown, Faculty – 1942
G. W. Brown, English – 1942
K. Brown, Math – 1926
Carl Browning, ROTC / Junior School – 1973
J. D. Or J Brushwood, Spanish – 1944
James Bryant, Food Manager – 1981
William Bullock, Science / Athletics – 1976
P. A. Burhman, Science / English – 1918
Thomas Burke, Assistant Coach – 1956
C. E. Byrd, English / Math – 1881
C. Q. Byrd, Faculty – 1905
Rudolfo A. Caballero, Spanish – 1969
J. S. Cabell, Assistant Commandant – 1902
J. W. Caldwell, Math – 1925
John A. Caldwell, ROTC – 1949
Mrs. John Caldwell, Faculty – 1948
C C Callison, JROTC Instructor – 1944
Mary H. Canada, Matron – 1925
Etta Canevet, Nurse – 1983
William Caperton, English / History – 1964
Ralph E. Carlson, PMS&T – 1944
Edward Carswell, Math – 1964
Curry C. Carter, English / Lang – 1925
Arthur C. Cary, Assistant PMS&T – 1946
Diana Cash, Faculty – 1980
Robert Cavaiola, Math – 1964
George A. Chapman, English / History / D.A. – 1947
Robert H. Cheeseman, Lower School – 1969
William Pu Cherrington, Math / ROTC – 1944
M. S. Chester, PMS&T – 1929
James V. Christy, SAI / Commandant – 1968
Charles J Churchman, History / Math – 1915
Jerry Claiborne, 8th Grade / Coach – 1952
E. M. Clark, Faculty – 1923
J. L. Clarkson, Military Department – 1937
Edward G. Clymore, Junior School / Coach – 1968
Edward L. Cockburn, ROTC Instructor – 1969
Cocke, History – 1967
Meredith C. Coffman, Jr School – 1940
Chester S. Cole, English / Museum – 1984
J. Gordon Coleman, Lower School / English / Tennis – 1975
James A. Coleman, Faculty Gr 5 & 6 – 1955
J. W. Collinson, Faculty – 1946
John H. Conrad, ROTC Instr – 1951
Mike Cooley, Coach / Grade 8 – 1951
George H.L Cooper, History / Library – 1967
John S. Cooper, Lower School – 1978
Willard A. Craft, French – 1942
Stephen D. Craig, Unknown Faculty – 1984
Dabney H. Craighill, English – 1922
Buckner M. Creel, Assistant PMS&T / Riding Instructor – 1940
J. F. Crockett, Math / Language – 1925
John D. Crowle, Faculty – 1918
Gerald L. Crumley, Rotc Instr – 1957
Ray Crummett, Plumber / Driver Et.Al. – 1978
Thomas S. Culton, ROTC Instructor – 1937
W. A. Curd, Math – 1891
William H. Currence, Science – 1966
George Curtin, Latin / Math – 1960
J. I. Curtis, Language / Math – 1891
Albert S. Dalby, PMS&T – 1956
H. Clay Davis, Math – 1941
Harry G. Davis, Library – 1975
Mrs. O. A. Davis, House Mother / Grade 5 – 1965
Oscar A. Davis, House Father / History / English – 1965
Hugh M. Davisson, History / Rhetoric – 1944
Kenneth D. Dawson, History – 1947
Herbert Deane, English / Director of Athletics – 1964
John H. Dekle, Guidance / Commandant / Et Al – 1977
Omar L. Denton, Science / Math – 1930
Teri Denton, Horseback Riding – 1969
H. B. Derieux, Science / Language – 1923
Eli M. Dews, ROTC Instructor – 1951
Charles Dillow, MS, Commandant, Rifle – 1975
Regina Dofflemyer, Secretary To Mal Livick – 1984
John Dompe, Senior Army Instructor – 1977
Marjorie Dowling, Latin/Asian History – 1977
Thomas M. Downie, French – 1942
J. R. Downman, Science / Military Department – 1890
W. F. Drewry, Science / History – 1923
Catherine Dudley, Libraian – 1936
Russell. G Duff, History / Science / Assistant Commandant – 1963
Gordon B. Dukes, Spanish / French – 1945
Sven S. Duncan, French – 1939
Archie Dunn, Cook – 1965
Roy. F. Dunn, Math – 1935
Robert C. Eanes, Faculty – 1984
J. R. Earnest, English / History – 1933
J. Rosset Eastman, History / German – 1945
Wendell Edmondson, ROTC Instructor – 1965
Edward E. Embrey, ROTC Instructor – 1968
Dennard Engram, English – 1944
Paul Engsberg, University Of The South, Sewanee – Unk
Joe R. Ernest, Eng/Math/Band – 1927
Kathy Erwin, Secretary – 1972
George Evans, Dining Facility Staff – 1975
James S. Farrow, Faculty / Music – 1955
Harriet J. Fauber, Grades 4 & 5 – 1954
Leroy Ferris, Commandant – 1979
H. Russel Fifer, Asstistant Adjutant – 1952
J. M. H. Fitzgerald, English / History – 1912
Lloyd A. Flanigan, Unknown Faculty – Unk
C. C. Fleming, English / History – 1921
Joe Flesher, AMA Cook – Unk
Henry Mich Flott, Spanish / World Hist – 1967
J. W. Fontaine, Post Steward – 1955
J. N. Forsyth, Post Steward – 1918
Douglas Fraser, Math / Science – 1919
James O. Frazier, Math – 1963
John C. Fulmer, English / History – 1971
Allen L Fulton, PMS&T. – 1942
Arlene Fultz, Dietician – 1954
John. C. Gallagher, History – 1930
Betty Garber, Faculty – 1948
William Gardner, Superintendent / French – 1970
Rossiter Garity, PMS&T / Advisory Board – 1948
J. B. Garnett, Latin / English – 1944
William Garnett, English – 1967
J. J. Gavaghan, Military Department – 1937
H. J. Geiger, Assistant Commandant – 1903
Cyrus L. Gibbs, ROTC Department – 1958
Frank J. Gilliam, Faculty – 1913
Joseph Gleese, German / Latin – 1962
Robert E. Glendy, History – 1927
W. W. Goforth, Music / Band – 1963
Tim Golden, English – 1972
Watson. P. Gooch, English / History / Math – 1926
James G. Goodwillie, Civics / Spanish / Recall – 1962
Mary Nash Goodwin, Spanish / History – 1945
W. K. Goolrich, Faculty – 1942
Robert Gorgrant, Grade 5 / World Geography – 1970
James E. Grace, Lower School – 1970
Antonio Graell, Language / Social Studies – 1969
R. N. Greathead, Math – 1923
Thomas C. Greenwood, Faculty – 1979
E. L. Griggs, Commandant / Military / Math – 1895
P. Groover, Faculty – 1921
Paul Gunter, English – 1973
K. F. Guthrie, English – 1924
Dorothy Hagemann, Librarian – 1964
William Haggerty, Faculty – 1944
John H. Hall, Science – 1973
Robert Hall, Faculty – 1977
Carl Halsell, ROTC Instructor – 1981
B.G. “John” Hancock, Lower School – 1974
Howard Hanson, English / Math / Coach – 1964
W. B. Harman, Faculty – 1942
Thomas Harris, 6th Grade – 1964
W. R. Harrison, History / Physics – 1924
Case Hart, Languages – 1971
Cornelius Hart, Faculty – 1970
Edwin Hart, World History / Guidance – 1974
Robert S. Hart, English / French – 1971
Susan Hart, Lower School – 1974
Donald J. Hassin, ROTC / Rifle Team – 1955
Burwell Hawpe, Math, Junior School – 1963
Lillian Hawpe, Secretary – 1972
Rudolph G. Haynie, ROTC Instructor – 1961
H. E. Henderson, English – 1922
M. A. Henry, French – 1944
John Herring, History – 1958
R. E. Hildebrandt, Bible / School Chaplain – 1962
Benjamin Y. Hill, Math – 1946
William Atlee Hill Jr., Band – 1951
Edward Jam Hinton, Faculty – 1930
Harris Hirschberg, Languages – 1944
G. Dayton Hodges, Math / History – 1932
Oliver Hoge, Government – 1981
James C. Hogg, Science / Sociology / PE – 1970
David A. Holder, English / History / Music / Choir – 1958
H. T. Holladay, Language – 1925
L. F. Or F Holsinger, Faculty / Steward – 1956
Otto Holstein, English / Math / Laundry – 1962
David C. Holtsclaw, Coach – 1972
Paul V. Hoover, Teacher & Coach – 1984
William S. Hopkins, Math / Social Studies – 1965
Nelson H. Hotchkiss, English – 1941
Roy Houff, Cook – 1956
Henry C. House, History – 1940
Mrs. Henry C. House Jr., Faculty – 1940
M. Elliot Hudson, Unknown Faculty – 1984
Elaine Huffman, Secretary – 1984
J. Sam Huffman, Junior School – 1944
C. G. Hull, History / German / Geology – 1934
Robert Pay Hume, Alumni Secretary / Director of  Education – 1972
Leroy Humphreys, Staff – 1972
Marie Humphreys, Dining Room – 1965
Melvin Humphreys, Staff – Unknown
Ollie Humphreys, Staff – 1965
W. M. Humpreys, Faculty – 1917
John R. Hunt, ROTC Instructor – 1954
R. G. Hunter, Secretary – 1984
Robert Hunter, ROTC Instructor – 1955
Eva Huntley, Resource Teacher – 1981
Joseph. T. Hurtt, English / History – 1934
Maxwell M. Hutton, MS / Assistant Commandant / Trans / Math – 1984
William P. Hyatt, Faculty, Science / Physics – 1970
Henry Irby, Languages – 1964
A. G. Irons, English / Math – 1889
Walter. J. Ives, Grades 5 & 7 – 1955
Herbert A. Jacob, Math / Asstistant Commandant – 1938
Ernest M. James, History / Government – 1974
Charles R. Jaynes, English /  Bayonet – 1965
Barbara M. Jenner, Librarian – 1978
Thomas L Johnson, English / Spanish / Bayonet – 1958
Robert A. Jones, ROTC / Rifle Team – 1966
Thomas C. Jones, Assistant PMS&T – 1946
William P. Jones, Faculty – 1940
William. F Jones, House Mother – 1949
George. A. Jordan, Spanish / French – 1921
C. J. Joseph, Faculty – 1944
Joe Josephson, SAI / Rotc / Athletics – 1979
H. T. Jurtt, Faculty – 1933
John E. Kasunich, Math – 1942
Fulton B. Kegley, Faculty – 1977
Willis R. Kellogg, English – 1929
Newton Kelly, Librarian – 1928
William Kennedy, Assistant PMS&T – 1927
David Kingsbury, English – 1981
Ike Kivlighan, PX Manager – 1973
Michael E. Kivlighan, Biology / Chemistry – 1967
M. Kley, Language – 1972
W. T. Knight, Math / Eng – 1959
Joseph E. Kolodinsky, ROTC Instructor – 1965
Joseph Komisar, ROTC Instructor – 1962
Glenn Koogler, English / Athletic Director – 1973
John D. Kramer, Math / Coach – 1971
Manuel Kreisler, Spanish / German / French – 1962
Jerry G. Kuehn, Science – 1972
Cheryl Kupcinski, Secretary – 1971
John Kupcinski, Unknown Faculty – 1971
R. C. La Lance, Lower School – 1935
Anthony La Placa, French / Latin – 1965
Peter Lafakis, Unknown – 1965
Gonzalo Lago, Spanish – 1966
Craig Lamond, Math – 1980
David Lane, English – 1972
Edward. T. Lane, English / History – 1917
Harry Lang, Faculty – 1980
Nancy Lasher, Secretary – 1981
L. D. Lasting, Language – 1932
Jewel Lawrence, ROTC Instructor – 1957
Nancy S. Lawson, Secretary – 1984
J. M. B. J Lewis, Civics / History – 1922
J. B. Lindberg, Math – 1965
C. Lloyd Lipscomb, English / French – 1964
Warren Little, Rotc Inst – 1972
Linda Roller Livick, Lower School – 1984
Malcolm Livick, Superintendent / Teacher / Coach – 1984
Paul C. Livick, Grades 6 & 7 / Football – 1955
William L. Lobb, History / Economics / Coach – 1970
George. A. Lockhart, PMS&T – 1922
William C. Louisell, Reading / History / Commandant – 1956
Doug Lucas, PE & Health, Drivers Ed – 1978
Herbert W. Lucus, Lower School Principal – 1984
J. A. Lusk, Language – 1920
C. W. Lyle, Commandant / English – 1891
Roy F. Lynd, PMS&T – 1940
David Lynn, English – 1981
Ike Mackey, Art / English – 1974
E. A. Maddox, Faculty – 1889
Jesse Maghan, Social Studies – 1965
Wilbur. Mahaney, History – 1929
Martin G. Manch, English / German / Band – 1950
Robert J. Mancuso, Junior School grades 5 – 8 Science, Chess Club – 1974
R. Tim Mannasmith, Biology / Cnsmr Math / Coach – 1984
Wayland Marks, English – 1965
Dick Marquis, AMA’s Last Caterer – Unknown
J. E. Or T Marshall, OTC Instructor – 1949
F. K. Martin, English / History – 1920
Henry Massie, Geometry – 1969
Robert. K. Massie, English / Language – 1917
Mrs. Ray C. Mc Anulty, Housemother – 1957
Ray. C. Mc Anulty, Eighth Grade – 1957
John M. Mc Bryde, Chaplain / Pastor – 1952
John McChesney, Grades 4 & 5 – 1981
Kathy M. McChesney, Housemother – 1981
C. E. McCrary, PMS&T – 1965
Porter McCray, English / History – 1935
J.R. McCredy, Faculty – 1912
Charles B. McCrum, ROTC Instructor – 1948
H. B. McCrum, Business Law / Math / History – 1962
Mrs. H. B. McCrum, Librarian / Receptionist – 1962
Albert E. McCue, History / Science / Coach – 1951
John Cyrus McCue, Science – 1927
James S. McDevitt, ROTC Instructor – 1969
James H. McDonald, Librarian – 1970
James H. McDonald, English – 1972
James McDowell, Faculty / Coach – 1968
James Jr. McDowell, Math / History – 1923
S. N. Mc Dowell, English – 1926
Albert McGahee, Physics / Math – 1981
Dwight McKinney, Grades 4,5,6 / Librarian – 1952
Lee McKinney, Faculty – 1947
John C. B. McLaughlin, English – 1924
L. Douglas McNeill, English – 1947
William McNeill, English – 1981
John A. McWatters, PMS&T – 1951
Thurmond. McWhorter, English / Math – 1918
Richard E. Medcalf, ROTC Instructor – 1951
John Mendelsohn, Unknown – 1968
George E. Michael, MS / Assistant. Commandant – 1949
Mrs. George. E. Michael, Librarian – 1949
James Cars Michaux, English / French – 1967
Aurelia M. Miller, Post Nurse – 1956
Donald Miller, Faculty – 1966
Dwight Miller, Faculty – 1919
Ernest Mines, MS&T / Commandant – 1981
Juan Monteros, Lang / House Father – 1965
Donald Lee Montgomery, Dining Facility – 1977
P. H. Montgomery, Commandant / Math / Military Department – 1899
Edward Thomas Moore, Sr., English – 1937
J. Robert Moore, French / English / Bayonet – 1980
Eugene Morehead, Faculty – 1930
James Morris, Phys Ed – 1954
P. J. Morrissey, History / Tennis & Swimming – 1947
Frank R. Morton, Junior Department – 1939
Richard W. Murdoch, English – 1941
Lloyd W. Myers, English / Recall – 1971
Mavis Nance, Librarian – 1981
Paul W. Neff, ROTC Instructor – 1947
Michael C. Noonan, Football Coach – 1957
Clarence P Obenschain, Mathematics – 1945
Jerome O’grady, English / Latin – 1944
Edwin. L. Ott, History / Math – 1933
W. B. Owen, ROTC Instructor – 1954
Charles Pace, English – 1947
William G. Painter, School Physician – 1975
Edward Parkins, Staff – 1978
Nathan Parkins, Languages – 1883
Nathan Parkins, Faculty – 1929
T. M. Parkins, Physiology / Hygiene – 1899
Daniel D. Parrish, Math / English – 1963
M. W. Parse, Science – 1922
Robert Patchell, English – 1933
Carmelino Peduto, Mess Steward – 1975
J. W. Perkins, Languages – 1894
Ken Pfeifer, English – 1975
Roger Plumskey, Math – 1962
R. N. Poindexter, Commandant / Military Department / Math – 1898
William .D Pole, Library / Cadet Monitor – 1905
H. Ashton Powell, Alumni Secretary / Publicity Director – 1939
Robert C. Powell, ROTC Inst – 1947
W. C. Preston, History – 1918
Ron Prillaman, Lower School – 1971
Mrs. William H. Pritchett, Choir / Grade 6 / Glee Club – 1958
William H. Pritchett, Science / English – 1958
Paul Quattrocioci, Senior Army Instructor – 1970
Nunzio Ragno, Faculty – 1942
G. Wm. Ralph, Us History / Coach – 1964
Mrs. G. Wm. Ralph, Grade 5 / Literature /Coach – 1964
Stewart Randall, Spanish – 1963
B. M. Randolph, Math / Language – 1893
David A. Rapp, Spanish / Math / Coach – 1979
Robert Ira Ratliff, Faculty – 1977
W. P. Rawlings, Math / English – 1921
Cindy Raynes, Unknown Faculty – 1984
H. R. Reed, Faculty – 1942
Herbert Reid, Secretary – 1961
John C Rennie, Assistant PMS&T – 1963
Steve Resan, Grades 7 & 8 Science – 1968
John. G. J Revely, Science / Math – 1930
Emmett. E. Rhodes, Aeronautics / Grade 8 – 1948
Mrs. E. E. Rhodes, 5th Grade – 1948
Joseph A. Rice, ROTC Instructor – 1951
George E. Rickman, Spanish / Baseball – 1962
Michael Ridge, Reading Clinic – 1979
Anthony L. Rizzo, English – 1966
R. B. Robbins, Faculty – 1923
Blackwell Robinson, History – 1941
Warren S. Robinson, Math / A Principal – 1947
Richard Rockwell, ROTC Instructor – 1964
M. B. Roderick, Faculty – 1943
Melvin. B. Roderick, Spanish – 1943
H. C. Rodgers, Superintendent ,Buildings & Grounds & Farm – 1950
Mrs. H. C. Rodgers, Dietician – 1950
C. M. A. J Rogers, History – 1932
Charles S. Roller, Founder – 1887
Charles S. Roller, Jr., Faculty / Commandant – 1963
Thomas A. Roller, Faculty – 1941
William Roller, School Physician – 1947
Charles S. Roller, III,  Faculty/Coach – 1938
Janet Roller, Principal / Boss – 1969
Thomas Jacob Roller, Faculty / Principal – 1946
Theron R. Rolston, Physican – 1948
M. Ronwell, Military Department – 1935
W. A. Rorer, Faculty – 1923
Al S. Rose, French / German – 1969
Roscoe Rubush, Maintenence – 1965
Jim Ruggerio, Faculty / 4th & 5th Grades – 1979
W. L. Sandidge, English / Language – 1920
John C. Sandlin, PMS&T – 1926
Ralph B. Sassaman, Government / Algebra – 1970
Robert Satava, Lower School – 1978
Robert T. Saunders, English / History – 1967
Charles Savedge, Headmaster / Science / Recall – 1984
Warren A. Sawyer, English / Librarian – 1966
Louis W. Schmidt, German – 1940
Preston Schreiner, Math – 1981
Richard W. Schwartz, ROTC Instructor – 1967
William W. Scott, History – 1944
Howard A. Searl, ROTC Instr – 1948
Stuart M Seaton, Faculty / Math – 1977
William Seaton, Advanced Math – 1970
Wilson Seay, English – 1984
William W. Sedr, Headmaster / Commandant – 1984
Armistead Seldon, Latin / Civics / Spanish/Grade 8 – 1951
Earnest. E Severy, Languages – 1916
R. B. S. Shackleford, Modern Langage – 1905
N. Sharmon, Steward – 1921
Howard D. Sharp, Assistant Commandant – 1970
William L. Shirkey, Science – 1975
J. T. Shorts, Faculty – 1929
John T. Showalter, Math / Chemistry / Scouting – 1949
Skip Showker, Driver Ed – 1973
Howard Sigler, Grade 7 – 1966
Regina Simmons, Secretary – 1977
Sally Simmons, School Nurse / Housemother – 1969
C. S. Simons, Language / Latin / Bayonet – 1959
F. M. Sizer, Latin / French / English – 1959
Barbara Smith, Secretary / Nurse – 1973
Bruce W. Smith, Math / Nylon Highway – 1974
E. Sumpter Smith, Languages / Math – 1883
Edward L. Smith, Spanish – 1951
R. T. B. Smith, Language – 1921
Robert Smith, Teacher / Coach – 1984
Robert Smith, Barber – 1984
Elmer W. Somers, English / Languages – 1913
Roy F. Sommer, Math – 1944
C. F. Spencer, Faculty – 1908
R. B. Jr. Spindle, Faculty – 1908
T. H. Spindle, English / Civics / History – 1924
John D. Spurlock, ROTC Instructor – 1962
W. O. Stackhouse, Language – 1925
John Staples, Staff – 1970
Charles L. Stark, PMS&T – 1961
G. E. Starnes, Languages – 1926
C. M. Statham, Spanish – 1946
Charles M. Steelman, Faculty – 1979
Joseph W. Stone, Engish / History / Debate – 1947
W. Kelly Straughn, Junior School / Hist – 1972
Kenneth O. Stuart, Hist/Coach – 1947
Don Studer, ROTC / A Commandant – 1984
Albert Suarez, Spanish / Math – 1968
J.A. Suarez, Faculty – 1962
J. J. Sullivan, Science – 1921
F. L. Summers, Faculty – 1923
David I. Suter, Primary Course – 1906
Robert Swindell, Spanish – 1964
John E. Talbot, Spanish / Swim – 1959
Hal Tayloe, English – 1978
James E. Taylor, English / History / Coach – 1957
R. H. Taylor, English – 1919
Virginia Taylor, Grades 4 & 5 – 1953
L. E. Thomas, Faculty – 1944
William W. Thomas, Faculty – 1977
Annie Thompson, Nurse/Dietician – 1957
Timothy Thompson, PE / Health / Coach – 1984
Jo Ellen Thornton, Deane’s Secretary – 1966
John E. Thornton, Unknown Faculty – 1984
J. W. Tinsley, English / Math – 1894
J. A. Tomlin, History – 1944
James O. Toms, Faculty – 1977
David Trimble, US History / Math – 1974
W. A. Trolan, Faculty – 1941
William A. Trolan, Assistant PMS&T – 1941
Robert Oti Turek, History / Govt – 1967
R. Turner, History – 1967
John F. Twombly, History – 1940
James. N. Van Devanter, Biblical History – 1916
Hans Wachtmeister, Biology – 1970
William Le Wade, English – 1967
Alex F. Waleski, History / Eng/ Math – 1945
Mrs. Alex Waleski, Librarian – 1945
Mary Belle Walker, Secretary To Superintendent – 1964
Merritt Wall, Former SAI – 1981
John R. Wallace, ROTC Instructor – 1958
George W. Ware, Librarian – 1944
Thomas Warrington, Teacher / Honor Committee – 1974
A. S. Warwick, Languages – 1889
Thomas. J. Watkins, Lang/ Hist – 1906
Kay Wattier, Secretary – 1973
Sam Watts, Supply Sergeant – 1980
E. W. Weakley, Faculty – 1957
Wilfred W. Webb, English – 1971
Paul Webster, ROTC Instructor – 1963
A. L. Weed, Faculty – 1939
Raymond Wehner, Grade 6 / House Father – 1974
George Weir, English / Recall – 1959
Edgar Wertheimer, Faculty – 1931
David West, 5th Grade – 1976
Hugh W. White, English / Language – 1890
Jeff White, Faculty – 1977
Walter S. Whitmore, Physiology & Hygiene – 1916
Nicholas R. Wilk, Lower School – 1968
H. Leigh Williams, History – 1935
Lena Williams, Matron – 1922
Sue Williams, Reading – 1980
James Willis, 8th Grade Science – 1964
Ralph. T. Willis, History / Lang – 1933
Arthur N. Wilson, Assistant PMS&T – 1942
W. A. Wilson, Military Department / Math – 1886
Turner H. Wiltshire, Math – 1912
D. G. Wine, Math / Language – 1919
W. D. G. Wine, English / Math – 1886
Sandra Wood, Business Manager – 1981
John L. Woodard, German / Rhetoric – 1930
W. Woodson, History – 1944
J. E. Wormack, Post Surgeon – 1923
J. Rives Worsham, English – 1940
David Wrenn, Faculty – 1975
Charlie Wright, Maintenance – 1972
Merlyn Wright, MS&T – 1974
Samuel T. Wright, English – 1972
Sybil Wright, English – 1973
C. N. Wunder, Faculty – 1908
William M. Yarbrough, Post Adjutant – 1949
E.S. Yares, Faculty – 1938
Edward Sea Yate, Latin / Math – 1942
E. M. Yates, Mathematics – 1932
Lynn Young, Librarian – 1980
Victor Young, Librarian – 1967
Philip Zarabozo, Languages – 1965
Louis H. Zbinden, Minister – 1967
Alice Zeliff, Grade 6 / Debate – 1962
M. O. Zigler, Math – 1967